SVPF Series Variable Vane Pump High Efficiency SVPF-20-70-20
Guangzhou Seric Hydraulic Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Seric
Model Number : SVPF Series
Certification : CE, ISO
Place of Origin : Guangzhou, China
MOQ : 1 Piece
Price : Negotiable
Payment Terms : T/T,L/C,Western Union
Supply Ability : 5000
Delivery Time : 1-15 days
Packaging Details : Carton Box/Wooden Case
After Warranty Service : Online Support
OEM : Accept
Condition : 100% Brand-new
Quality : High-Quality
Application : Industrial Machinery
Selling Units : Single item
Contact Now
Features
Specifications
SVPF
-12 -70 -B -20
Model Flow
L/min (1800 rpm)
Max. Pressure
kgf/cm2 (MPa)
Shaft Diameter Design No.
SVPF 12 20: 20 kgf/cm2 (2.0 MPa)
35: 35 kgf/cm2 (3.5 MPa)
55: 55 kgf/cm2 (5.5 MPa)
70: 70 kgf/cm2 (7.0 MPa)